Toto plemeno bylo vyšlechtěno za účelem zvýšení výnosu produkce masa i mléka zejména v zemích s horkým podnebím

Anglonubijská koza je robustnější a silnější než kozy české, její váha dosahuje u samic až 100 kg, u samců 140 kg. Jedná se o jedno z nejtěžších a nejvyšších plemen koz na světě. Má obdélníkový rámec těla a velmi dobrou schopnost dojení. Hlava je na krku vzpřímená, postoj majestátní a zvíře působí velmi hrdě. Typickým znakem jsou dlouhé, visící uši a klabonos. Kozy mají kratší srst jednobarevnou nebo ve velmi zajímavých kombinacích, atraktivní melír, mramorování, či tečky. Všechny možné kombinace zbarvení jsou chovatelsky přípustné. Srst koz je kratší a jemnější než u kozlů.

Jedinci plemene se zlepšují s věkem, rostou pomaleji a většinou i dojivost stoupá. Plodnost při dobré výživě dosahuje často trojčat i čtyřčat.

Ve srovnání s jinými plemeny je mléko anglonubijských koz jiné. Má vyšší obsah tuku i bílkovin, v UK se uvádí v průměru tuk 4,8% a bílkovina 3,8%. Nubie, která nadojí 5 litrů mléka, vyprodukuje tedy výrobci sýra ekvivalent nádoje české kozy s bílkovinou 3%, ve výši 7,5 litru denně.

Tam, kde je kladen důraz na kvalitu mléka, je mléko anglonubijských koz na prvním místě.

VZHLED:

HLAVA: Krátká, se základnou lícní kosti na nejvyšší části hlavy, která se rovná vzdálenosti od nosu k čelistnímu kloubu. Klabonos. Jiný tvar nosu se nepřipouští

OČI: Středně velké, šikmo a široko od sebe, mandlového tvaru

UŠI: Dlouhé a visící, nasazené nízko na hlavě, široké a otevřené, delší než nos

ÚSTA: Zuby přední spodní by měly korespondovat s horní dásní. Předkus čelisti by neměl být penalizován za předpokladu, že zuby nejsou při skusu vidět ven.

KRK: Dlouhý bez oringlí. ROHY Pokud je zvíře rohaté, měly být posazené daleko od sebe a měly by vést vzad bez jakéhokoliv zakřivení ven.

HRUĎ: Kohoutek by měl být vysoký, ramena dobře, plynule přecházející do těla, široká plec s velkým prostorem pro srdce. Přední nohy rovné, zpříma stavěné.

TĚLO: Dlouhé, záď může být o něco vyšší, než je u kohoutk, za předpokladu, že nedochází k zakřivení páteře.

OCAS: Zahnutý ocas (prasečí) není ideální.

PAZNEHTY: Přiměřená velikost ke kosti, úhledný, rovný, hladké vespodu

SRST: Krátká, bez dlouhých chlupů

VEMENO: Kulovité, které je připojeno k tělu širokou základnou, hedvábné, nepříliš masité. Přední upevnění by mělo být rozšířeno i dopředu, aniž by se vytvořila kapsa mezi vemenem a břichem, nevisísí na zem, bez rozdělení na poloviny, struky symetrické, které jsou dostatečně daleko od sebe a směřující mírně vpřed, nejsou velké a nevzhledné, a měly by být jasně odlišitelné od vemene. Mléčné žlázy dobře průchozí.

BARVA: Barva a znaky jsou povoleny všechny kombinace. VÝŠKA Průměrná u kozlů 90 cm, u koz 80 cm

www.anglonubian.org.uk.cz

+420 602353556

Hamr 27, Veselí nad Lužnicí, 391 81