Anglonubijské kozy z Hamru mají vlastní web  www.anglonubijskekozy.cz

kde najdete více informací.

Nejstarším datem, vztahujícím se k chovu anglonubijských koz v Hamru je 27. březen 2010. Narodila se naše koza Dodinka (Evers Zelhem/ Dallmann Westoverledingen). V té době nebylo jednoduché anglonubijskou kozu nebo anglonubijské kůzle v ČR sehnat, pamětníci ví. Přivezli jsme jí z hospodářství, kterému nečekaně skončil pronájem statku a museli s chovem skončit. Dodinku jsme si přivezli ještě s jednou 100% anglonubijskou kozičkou s PoP, tak náš první rok s kozami začal se dvěma kůzlaty. Tím jsme si mysleli, že je naše touha po kozách a jejich mléku uspokojena.

Na první připuštění našich nových členů rodiny jsme další rok jeli 200 km za kozlem Spitfire van Oudwoude, z chovu Oudwoude Comb. Boer, neb v té době byl jedním z nejlepších kozlů v ČR. Naštěstí jsme se vždy trefili akorát, byl to s prskající kozou risk. Ale klaplo to. Štěstí začátečníka nás neopustilo, díky tomu jsme si vychovali Máňu, která je snem každého chovatele. Výborně dojivá koza s dlouhou laktací, upnutým vemenem, snadnými porody a mateřskou láskou. Její odchovy již dnes dělají radost po celé republice.

 

A protože jsme v té době již byli postiženi nakažlivou nemocí jménem "chov anglonubijských koz",  jezdili jsme po chovech a vybírali další kozy s průkazem o původu. Již od počátku nám bylo jasné, že kvalita mléka anglonubijských koz a výrobků z něj, je něco tak fantastického, že mléčná užitkovost - ovšem za běžných chovatelských podmínek - byla a je tím hlavním kriteriem při výběru koz do chovu. Selektovali jsme podle dojivosti, krmitelnosti, kvality kůzlat, průběhu porodu a mateřství, délky laktace a dalších. 

Běžnými chovatelskými podmínkami myslíme přirozenou pastvu, v zimě seno a příkrmy bez GMO plodin. Naše anglonubijské kozy jsou krmeny podobným složením jako běžné české kozy, mají dostatek minerálů, vitamínů a podle ročního období vybalancovanou dávku příkrmů tak, aby nedávali příliš "ze sebe". Vzhledem k tomu, že anglonubijská koza má větší konstituci a vydává ze sebe daleko více tuku a bílkoviny než koza česká, musí být krmná dávka tomu přizpůsobena.

V současné době chováme na dvou hospodářstvích a stádo má cca 60 kusů. Dbáme na welfare a pohodu ve skupinách, které jsou rozděleny podle věku nebo podle rodin tak, aby nevznikaly mezi kozami nevyrovnané konflikty. Proto také máme všechna zvířata odrohovaná.

 

 

 

+420 602353556

Hamr 27, Veselí nad Lužnicí, 391 81